Menj Kapálni!

Ellene vagyok az interneten való művelődésnek,a számítógép előtt eltöltött hosszú óráknak.Akárki,aki ezt itt olvasgatja,ne tegye!Ha mégis olvasna,akkor nyomtassa ki,vagy körmölje le a kis kezével,tollal,papírra - a kézzelfogható dolgok sokkal többet érnek!
Ne legyen lusta,és ne legyen sóher!Ha már ingyen ide van pakolva minden,ennyit csak megér!

2014. április 4., péntek

Zárt tárgyalás



...avagy Dezsőnek meg kellett halnia...



(Illyés Gyula nyomán, továbbgondolva...)



Csikorgó zimankó recsegtette a kerítések lécei közt feszélyezetten megbúvó decemberi csöndet, midőn a hajnalhasadás éket vert az égbolt peremére, átengedve a világot a sápadt, beteges nap gyönge sugarainak. Ám ezek a korán kelő, előfutár fénynyalábocskák csupán arra voltak elegendőek, hogy ne csak éreztessék, lássék is a fagy lehelete, megkarcolni azonban képtelenek voltak annak acélos testét.

Hangosan jókedvű, pálinka ízét árasztó beszédfoszlányok űzték ki hirtelen a kerítéslécek között dideregve bujkáló csendet, elvegyítve egy felháborodott állat életét féltő visításával. Négy sötét tekintetű ember közeledett a levéltelenül ácsingózó szőlősorok közti rögös úton, gondtalanul dülöngélve, s köztük egy rózsaszín jószág, fején orrfogóval, lábain kötelekkel. Így vonszolták fölfelé az úton, miközben a pihegő állat egyre kevesebb ellenállást tanúsított, csak a hangja tört ki belőle olykor-olykor kétségbeesetten. Mindez persze az őt hajtó, vidám társaságot cseppet sem zavarta. Hozzá tartozott a hangulathoz.

Mikor elértek a présházak közé, szájuk hirtelen bezárult, s szaladós szemük fürgén kutakodott szanaszéjjel a télre elhagyatottan maradt építmények közt. Végre egy félreeső beugró végén, egy különösen magányos házikón megakadt mindannyi tekintet, egymást keresve összesúgtak a szemek, s szavak nélkül indították egy iránynak önmagukat. A lakat hangtalan hullt a friss hóba, törött szárnyú madárként süppedt a fehér fagyhalál takarója alá, s a hívatlan vendégek a feltépett deszkaajtón általlépve birtokukba vették a picinyke helyiséget.

Sercenő gyufa lobbantotta lángra a petróleumlámpa kanócnyelvét, hogy az ablaktalan sötétség is hasonuljon a külvilág félhomályos szürkeségéhez. A barna, borostás, alkoholtól málló arcok körbejárták a szűkös szobát, majd a pincelejáraton megállapodtak kissé. Egyikük rögvest a tettek lépcsőjére lépett, leballagott az ajtó mögötti mélységbe, s mikor újfent felbukkant, egy kis demizsonban vöröslő borral csinosította ki magát toprongyos alakja. Eztán mind a négy férfi nekifeszült a riadtan sarokban búvó malacnak, letaszajtották a pincébe, s rázárták a reteszes ajtót.

Dezső – mert a disznó erre a névre kereszteltetett – mozdulni sem tudott a félelemtől a föld alatti sötétben, ám szeme apránként annyira azért megszokta a feketeséget, hogy a tárgyak körvonalait ki tudta silabizálni. Semmi különös, csupán egy átlag pince berendezései foglaltak helyet elszórtan (nem, mintha eddig sokat látott volna életében): néhány üres üveg, lopó, átható kénszag, és egy háromhektós hordó árválkodtak odalenn. A présházból leszűrődő zajok alapján az ő sorsáról folyt odafönn a vita, melyet elég gyakori időközönként összekoccanó poharak zenéje tett színesebbé, s egyre hangosabbá.

Most osztják szét. A testén vitatkoznak. Kié a combja, a bordái, vesepecsenyéje, feje húsa, körmei, csülkei, s úgy egyáltalán, minden alkatrésze, melyektől disznónak nevezhetné magát, ha rendelkezne az olyan emberien jellegzetes énképpel; ám Dezsőnek csak emlékei voltak. Foszlányok.

Malacka korában az anyja csecse, az egyetlen dolog életében, ami csakis a magáénak mondhatott. Aztán ez röpke idill pár hét múlva szertefoszlott, amint szétszórták, egyenként hordták el őket. Ő volt a negyedik a sorban.

Tágasabb helyre került, volt enni, inni mindig előtte. Finom dara, kis házikoszt. Néha valami friss zöldség, tök, répa, és hasonlók. A friss víz minden nap ott termett előtte. Ahogy minden második nap egy nagydarab asszonyság kiganajozott alatta. Tisztára mosta a padlót, friss szalmát vetett alája, kényelmes vacoknak, becézgette, füle tövit vakargatta. Maga a mennyország egy hízlalnivaló disznónak!

Hol van már ez az arany élet? Fönt a sorsán folyik a vita. A pecsét már rásütve, csak a különböző koncok keresik borszagú gazdáikat. Azok tíz körömmel küzdöttek minden egyes cafrangért, ami szerintük őket illette. Hangosat csörrenve ripityomra tört egy pohár, a zajtól Dezső megriadt, megugrott, egyenest fejjel neki a hordónak, amitől az lefordult a támfákról, s szétzúzva folyatta értékes tartalmát a döngölt föld padlóra. Alkoholgőzös sártengerré vált körötte a pince. Szomjasan esett neki a kiömlő bornak, hisz aznap még se nem evett, se nem ivott semmit. Még a reggeli előtt kiragadták szalmaágyából a koszos füstös kezek, hogy rongyot tömjenek a szájába, és kivonszolják ide, a szőlőhegy félreeső sarkába.

Amint buzgó mohósággal virittyülte az édesen saras mocsarat valami zsibbadt nyugodtság szállta meg a fejét. Sosem érzett még azelőtt ilyet.

Odaföntről aljas lassúsággal kúsztak le hozzá a dohos lépcsőn a feje fölött lógó bárd mikéntjét taglaló szavak, s apránként a fejében dühös galacsinná tömörödtek össze. Ettől aztán imbolyogva fel alá kezdett járkálni a tocsogó talajon, egyre sebesebben, faltól falig, míg a végén szédülten süllyedt az egyre mélyebben szottyós iszapba. Bőrén át is szívta már magába a mámorító óbort, nyelte a felejttető sarat.

De szép is volt ez a rövidke élet! Véget ér, hát véget ér. Mit van mit tenni? Ott egye meg a fene az egész világot!

Félálomba ereszkedő pillái araszolva csukódtak homályos szemeire, fejében pedig egy régi dal zengte bús siratóját; az, amit minden reggel énekelt a gazdasszony, mikor elé öntötte ifjúsága szép emlékű moslékait. Majd ’ egy teljes esztendőn keresztül a hajnali fénnyel együtt érkezett, s a rigókkal egyszerre szólalt meg ez a fájdalmas dalocska. Öntudatlanul tudatába itta magát a dallam, s most a kék szőlő vöröslő levével karöltve tört felszínre ismét, hogy egyszer még az életben keserű ereszkedéssel kergessék magukat a jövendőnek. Ama jövendőnek, mely már csak másodpercekig tarthat ebben a topogva veszteglő időben.

Már nyílik is az az ajtó ott fönt, a lépcső végeztével. A petróleumlámpa félhomálya reflektornak tetszik a vaksötét pince után, s a fekete sziluettek érthetetlen szavakat kiabálva, elégedetlen agresszióval ragadják meg, vonszolják fölfelé magatehetetlenül megrészegedett testét.

Nem ellenkezett többé. Nem gondolt a halálra. Csak az a dal járt a fejében, az töltötte ki minden egyes gondolatát. S ahogy hörögve a kés alá került torka vége lett mindennek.

Utolsó sikolya egyszerű disznóvisításnak tűnhetett azoknak, akik hallották. Valójában Dezső dalolva ment a halálba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése