Menj Kapálni!

Ellene vagyok az interneten való művelődésnek,a számítógép előtt eltöltött hosszú óráknak.Akárki,aki ezt itt olvasgatja,ne tegye!Ha mégis olvasna,akkor nyomtassa ki,vagy körmölje le a kis kezével,tollal,papírra - a kézzelfogható dolgok sokkal többet érnek!
Ne legyen lusta,és ne legyen sóher!Ha már ingyen ide van pakolva minden,ennyit csak megér!

2014. február 9., vasárnap

Egy meg egy



Konrád doktor jegyzeteiből



Az emberi elme különös megnyilvánulásainak, furcsa elváltozásainak vizsgálatával töltött hosszú-hosszú évek alatt igen sok rendkívüli anomáliával találtam szembe magamat. S a rendkívüliséget ezen esetekben bátran használhatjuk a szó értelmének legszélesebb spektrumában. Később megláthatják, mire is gondoltam.

Rájuk találni pedig – szerintem – nem kevésbé izgalmas, mint felfedezni akár egy új állatfajt.. Sőt! Ha élhetek a gyanúpörrel – még sokkalta megrázóbb is annál. Hisz egy mikroszkopikus papucsállatkát felfedezni lehet-e akkora érzelmi töltettel bíró dolog, mint az emberi agy sötét, nyirkos sikátoraiban előugró – mondjuk így – teremtményekkel való szembesülés. Kötve hiszem.

S különös tekintettel gondolok ezalatt a hasadt, kettős, úgynevezett skizofrén személyiségekre, egyénekre. Egyéneik fejlődése, ellentmondásos létük megannyi kérdést vet föl az agykutatás területén, izgalmas problémákkal szembesítik az őket megismerő tudóst – vagy bárki mást.

Hogy ne csak a levegőben dobálózzam a fontosságukat illető jelzőkkel vegyünk inkább néhány példát,esetet, személyt, akiket a munkám során volt alkalmam megfigyelni, behatóbban vizsgálni.

A nevektől ezúttal szeretnék eltekinteni – a családok, s a személyiségi jogok védelmében.



I. számú ápolt:

Ötvenes éveinek közepén járó férfi. Átlagos testalkatú, küllemű. Első számú személyisége egy középiskolai matematikatanár. Ebben az állapotában papírlapokat szorongatva a hóna alatt járkál a közös helyiségekben föl-alá (pl.: ebédlőben, foglalkoztatóban), s fennhangon beszél a különböző matematikai tételekről, furfangos egyenletekkel szórakoztatja betegtársait és az ápolószemélyzetet. Másik személyisége segédkőműves – azaz culáger. Az építőkockákat hordozza naphosszat a terem két vége közt s a bútorokból zsaluzatot épít. Érdekes módon a matematikatanár olvasószemüveget hord, míg a kőművesnek erre nincs szüksége, sőt, gyakorlatilag analfabéta. Ellenben folytonosan sört kíván, míg a tanár anti-alkoholista.

Idekerülése előtt vegyészmérnökként dolgozott egy bőrcserző üzemben.



II. számú ápolt:

Harmincas évei elején járó, fiatal férfi. Enyhén túlsúlyos, feltűnően kancsal. Egyes számú személyiségére nézve bróker. Rendszeresen próbál befektetéseket ajánlgatni – az ebédjével és a gyógyszereivel kapcsolatban. Spagettiből készít ügyes oszlopdiagramokat a várható hozamok bemutatására. Másik énje meghasonlott emberjogi aktivista (mellesleg vagy tíz esztendővel idősebb a valós koránál). Fejből idézi Nelson Mandela-t és Ernesto Guevara-t, míg a bróker még csak hírből sem ismeri őket. Zsírkrétával rajzolt anarchista szórólapokat ragasztgat a kórtermek és egyéb helyiségek falaira.

Egy főiskolán volt gondnok és portás.



III. számú ápolt:

Ötvenes évei végén járó nő. Sovány testalkatú, sápatag, erősen őszül. Első egyénisége többgyermekes családanya, serény háziasszony. A konyhán rendszeresen segít a dolgozóknak, rendmániás, folytonosan takarít, port töröl. Látogatási napokon minden alkalommal várja – nem létező – gyermekeit. Második énje meggyőződéses feminista, férfigyűlölő, és meddő. Trehány, koszos, gyári munkás. Jellemzően a személyiségváltások alkalmával leszaggatja magáról a másik ruhadarabjait – ilyenkor erős gyógyszerezésre van szükség a dührohamai kivédésére.

Prostituált volt, akit egy kliense félholtra vert, s a kórházban már ilyen állapotban tért magához.



IV. számú ápolt:

Hetven év körüli, idős férfi. Bal szemét valószínűleg gyermekkorában vesztette el, himlő következtében. Jobb lábára sánta, szintén születési rendellenességből fakadóan. Első személyisége nyugalmazott katonatiszt, volt légiós ezredes, illetve NATO-tiszt. Állítása szerint a délszláv konfliktusok idején több tucat embert ölt meg, néhányat a puszta kezével. Tökéletes beszél szerb-horvátul. Másik személyisége francia békeharcos, ha úgy tetszik: hippi. Kizárólag francia nyelven beszél, Marseille-környéki tájszólásban. Pacifista, vegetáriánus. 

Az iratai alapján lengyel vendégmunkás volt, a komlói szénbányában dolgozott vájárként.



V. számú ápolt:

Negyven év körüli férfi, erős testalkatú, feje tetején és homlokán erősen kopaszodó. Első számú személyisége agresszív, erősen rasszista, antiszemita. Magát nemzetiszocialista beállítottságúnak vallja. Fajvédő beszédeket tart, s frenológiai tanokat hangoztat. Másik énje ortodox zsidó. Héberül imádkozik, napjai nagy részét a Tóra tanulmányozásával tölti.

A megyei kórházból szállították intézetünkbe, mikor a körülmetélési műtétje után az első személy ébredt fel hamarabb, s dührohamot kapott.

Lakásán a rendőrség antik dreidel-gyűjteményt és második világháborús ereklyéket talált. Református lelkészként dolgozott a külvárosban.



VI. számú ápolt:

Húszas évei vége felé járó, fiatal férfi. Különös ismertetőjegyei nincsenek.

A korábban bemutatott páciensekkel ellentétben nem mutat ideológiailag ennyire differenciált képet az elmeállapota, személyiségei némiképp hasonlóak is egymáshoz – az első pályakezdő építészmérnök, a másik magángazdálkodó. Ellenben a jellemei annál inkább elválnak egymástól, köztük tátongó szakadék feszül.

Míg az első végtelenül optimista alkat, pozitív világszemléletű, életerős figura, addig a kettes számú megkeseredett, cinikus, és a végletekig pesszimista. Egyéniségváltásai rendkívül gyakoriak, pillanatok alatt cserélgeti őket. A korábban félig telinek nevezett poharat például másodpercekkel később több, mint félig üres méregpohárnak nevezi. Míg az első személyisége a gyógyszereket mosolyogva beveszi, s megköszöni, addig a másik – pár perc múlva – szitkozódva öklendezi ki őket a mosdóban.

Külön érdekessége ennek az ápoltnak, hogy egyéniségei mintha ismernék egymást, tudnának a másik létezéséről. Az első gyakran sajnálkozva emlegeti a pesszimista, keserű ismerősét – jól jellemezve a kettes számú ént. Míg a második gyakran megvetően nyilatkozik az elsőről, fennhangon korholja annak ostoba optimizmusát.

Ezen betegünk előélete ismeretlen, agy talponállóból szállította be a rendőrség, delíriumos állapotban a kijózanítóba, s onnan egyenesen hozzánk került.



S ez csupán néhány példa, a legkülönösebb eseteinkből. Kívánatosnak tartanám a betegek további megfigyelését, egyénenkénti kezelés megállapítását. Továbbá, mint azt korábban is javasoltam, szükség lenne a kiváltó okok és okozatok összefüggéseinek behatóbb tanulmányozására, megértésük érdekében. Így talán esélyünk nyílik egy nagy lépést tenni az emberi elme döcögős macskakövein, s közelebb kerülhetünk a problémák hatásos kezeléséhez. S talán nem túl merész vágyamnak adok hangot azzal, ha megkockáztatom: kellőéppen megismerve, megértve ezen összefüggéseket kilátásaink lehetnek ezek lehetséges megelőzésére is.

Íródott XY Elmegyógyintézet, valamilyen év egyik hónapjának szerdai napján.

Dr. Boldogh Konrád, ügyeletes főorvos



Felülvizsgálati zárójelentés:

Nevezett N.I. ápolt aktív tagja az intézménynek, betegtársaival jó kapcsolatot tart fenn. Agresszió jeleit nem mutatja, problémát a személyzetnek sem okoz.

Ugyanakkor kényszerképzetei miatt, mely szerint ő az intézet főorvosa, Dr. Boldogh Konrád, s torzult, valóságtól elrugaszkodott világszemlélete nem teszi lehetővé, hogy az intézményt elhagyja. További megfigyelése és gyógyszeres kezelése javallott.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése