Menj Kapálni!

Ellene vagyok az interneten való művelődésnek. Mégis ide gyűjtöm a szellemi hordalékom. Bogozza ki, aki akarja!

2015. március 14., szombat

Torinoi lepedék III.

Hol is vagyok? Nem is vagyok…

Remek érzés lehetett az első fehéreknek Afrikában, ahogy fel-alá járkálva folytonosan éreztethették a sok furcsa, fekete vademberrel kulturált és felsőbbrendű mivoltukat. Persze gyakrabban száradtak ki, haltak éhen, ette meg őket az oroszlán, vagy taposta agyon a bivaly, mert anyaországuk gondoskodó ölelése híján életképtelennek bizonyult az a piszok nagy felsőbbrendűség, de ezt sikeresen el tudták titkolni évszázadokig.
Nekem nem jutott ekkora kegy, mikor az észak-olaszországi nagyváros betonjárdáit róttam egy neander-völgyi értelmi szintjéig betompult agyú digóval. Semmi felsőbbrendűség, semmi erőfitogtató lekezelés, csak a stressz, kimerültség és idegbaj. Ellenben engem is kerülgetett a kiszáradás, némi éhség, s bár az oroszlánok errefelé is csak hidak lábánál, kőből készült formában fordulnak elő, csalódottságomat nem igyekeztem elkendőzni egy cseppet sem.
Több mint egy órája kolbászoltunk fel s alá az utcákon, mire sikerült nagy nehezen elérnie telefonon a hölgyeményt, akinek a kedviért tulajdonképpen megtette ezt a kimerítő utat – kimerítő állapotban. S aki, ha szerencsém van, nem egymaga érkezik, így a hónapok óta pangó nemi életem egy feslett olasz lánykával tehetem pezsgőbbé. Úgy is mondhatnám: támaszthatnám fel hamvaiból. Micsoda szép reményekkel érkeztem meg, édes jó Istenem! Valójában még Ippo lézengése és fogalmatlansága sem bírta elvenni a mélyben lappangó jókedvem – csupán az a baljós belső hang furakodott közénk nagy néha. De legyőzöm a pesszimizmus mételyét!
Szóval erőfeszítéseinek, hogy két összefüggő mondatban elmagyarázza helyzetünket térben és időben végül gyümölcsöző eredménye is termett: háromnegyed óra múlva érkeznek. Mert nincsenek a városban. Remek! Addig keressünk egy kávézót, könyörgöm!
Egy kellemesen hajlott hátú park szélén meg is leltük a helyet, ahová órák óta vágytam: egyszerű kis café, az ódon házak tövéről fakadt, pár négyzetméternyi mennyország. Sürgettem a lépteim, mielőbb koffein-kielégülésemhez juthassak, mert a múlt éjszaka fáradtsága kíméletlen csákányaival esett neki elcsukló szemhéjaimnak.
Félmosolyt dobtam borravaló gyanánt a gyűrt hegységre hajazó arcot viselő pincérleánykának, s gyorsan gallér mögé vágtam a rövid kávém két tejszínnel, mellé két croassant. Ölni tudtam volna egy szalonnás rántottáért, sajttal a tetején. Hiú ábrándok egy hiú országban. Rohadt dolce vita, hogy ezek csak tonnányi cukrot bírnak reggelire zabálni, méregerős feketekávéval nyakon csapva! Mert tejet bezzeg hiába kérnék. Nem ismeritek a tehenet? Értitek: mucca, hogy rágjon meg titeket a milka szelleme! Ez hiányzik talán a legjobban otthonról: egy kiadós, zsíros reggeli, meg a tejtermékek. Se tejföl, se túró. Csak az a francos sütemény!
Azért valamivel javult az állapotom, miután az utolsó falatot is lenyeltem, ami a fél fogamra-adagra való tekintettel a második harapás végén következett. Cserébe a számláért tipegő pincérleány megkapta a mosoly másik felét is, miután kicsengettem a neki járó három eurót. Kérdő pillantást intéztem Ippo felé, hogy ugyan mihez kezdjünk a ránk maradt bő fél óra szabadidővel, amíg a várva várt találka nyélbe ütődik végre? A két lábon járó drogambulancia tisztuló magabiztosságával ajánlkozott, hogy akkor tart nekem egy gyors idegenvezetést a városban, ahol eddig egyszer fordult meg csupán – autóval, s bármily meglepő: beállva. Ám hamar eloszlatta szemmel látható kételyeimet, mikor rávilágított, hogy nem is annyira a nevezetességeket szánta a palettára bemutatási célzattal, mint inkább a helyi folklórt, vagyis a számomra ismeretlen észak-olasz néplélek pereméről kíván leszakajtani néhány cafatot, hogy górcső alatt alaposabban szemügyre vehessem.
Mint azt előadta: ezek itten egész más népek, mint odalenn Pisaban a harsány toszkánok. Ez itt nem etruszk régió, a vérmérséklet szemmel láthatóan lanyhább, hűvösebb, Alpok lábán érlelt, s a közvetlenség leghalványabb jeleit sem mutatja. Ellentétben az általam megszokottal. Különösen a mi esetünkre igaz ez a megállapítás, s ezt azonnal be is kívánta mutatni, mert mint jó tanár tudta: a gyakorlat sokkalta szemléletesebb bármely elméleti levezetésnél.
A bemutató roppant egyszerű lépésekből állt, konkrétan egyetlen egyből; odalépett az utcán a kószáló járókelőkhöz, hogy megkérdezze, hol találunk egy nagyobb emlékművet, híresebb épületet, ahol a barátainkkal találkozhatunk, mivel nem vagyunk idevalósiak. S mindezt ízes déli tájszólásával fűszerezte, alaposan megnyomva a megfelelő betűket, elharapva az elharapnivalókat. A reakciók azonnaliak, jól felismerhetőek és meglepőek voltak – valamint rendkívül egységesek. Rettegés, ijedtség, megszeppent elhúzódás.
Elvégre mit is akarhat egy mocskos calabriai itt, a gazdag és nyugdíjas északon? Lopni, csalni, rabolni! Életekre törni és kizsákmányolni! A sztereotípiák hazája ez, az előítéletek melegágya, ahol nem számít az ember, csak hogy honnan érkezett. Hiába egy nemzet, egy ország, a kiskirályok korából visszamaradt tagoltság a mai napig megfekszi a lakosok gyomrát, bármennyire is ugyanazt a száraztésztát dobják otthon a lábasba. De ami a legfurcsább – és ezt az öreg Staiano esetében is megfigyeltem –, hogy többre becsülnek egy külföldit (hacsak nem afrikai), mint a saját honfitársaikat. A hazafiság parányi szigetekben él, lokálpatriótákat termel és öngyűlöletet szül. Valahol persze ez jó is, hisz rengeteg identitást meg tudott őrizni, még a rohanó modern világban is, ugyanakkor egyetlen anyának gyermekei fojtanák egymást a kanál vízbe. A gazdasági tagoltság pedig csak rátesz egy lapáttal. A gazdag észak, a csóró dél ellenében. Viszont a legatyásodott déli régiók vendégszeretete és közvetlensége az erkölcsi győzelem kétes dicsőségét a szegénység szülötteinek nyújtja. Keserédes végszó egy század-eleji filmben.
Persze a kivétel erősítette a szabályt egy röpke pillanat erejéig, mikor Ippo egy idősebb urat szólított meg, mire a Nonno vaskos mosolyt varázsolt aszott orcájára, s egyből cimborám származásáról érdeklődött. – Melyik város? – Cosenza. Ó! Ismert ott egy remek fotográfust (ezt a szót nagyon furcsán ejtette), még a hatvanas években, stb., stb...gyöngyharmatként szóródtak elénk fakó ajkairól a szavak. Azon az öregek közül volt való, kik beszédkényszerből születtek, jó kedéllyel nevelődtek, s egy házsártos asszony mellett évek óta nem jutottak szóhoz. Itt a nagy alkalom! Bátran, Nonno! Öntsd ki a szíved! Kiöntötte. Gyermekkora, házassága, munkája és szenvedélye...mind-mind sorban követték egymást a dallamos pergőtűzben, amit a fogain áteső szavak ritmikus ropogásának láncolata idézett elő. Csodálatos módon mégis megértettem, alig akadt pár homályos folt a meséjében, amiket a szövegkörnyezetből voltam kénytelen pótolni. Sebaj!
A negyed órás monológ végén parolásan búcsúzkodtunk az öregtől, megrészegült vigyorral nyúzott pofánkon indultunk a park túlfelén elfekvő kis épület irányába, ahová elvileg hamarosan várnak minket. A szám sarkán táncoló virginia füstje felmászott az orr-nyálkahártyámba, majd a fülemen távozott, kis ködfoszlányokat tépve ki a rossz előérzetből, ami eddig az agyamban fészkelt, mint egy rosszban sántikáló kakukkmadár.

Ugyan mi baj történhet? Ez úgysem a valóság. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése